Космос-243

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-243
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 23 септември 1968
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 71,3 °
Орбитален период 89,4 минути
Апоапсида 294 км
Периапсида 204 км
Меѓународна ознака 1968-080A

Космос-243 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 23 септември 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5900 килограми. Космос-243 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 294 км, а најмалото на 204.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]