Космос-269

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-269
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 5 март 1969
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1978
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,2 минути
Апоапсида 541 км
Периапсида 520 км
Меѓународна ознака 1969-021A

Космос-269 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 5 март 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 875 килограми. Космос-269 бил сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 541 km, а најмалото на 520 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]