Прејди на содржината

Космос-272

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-272
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 17 март 1969
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 73,9 °
Орбитален период 109,3 минути
Апоапсида 1210 км
Периапсида 1179 км
Меѓународна ознака 1969-024A

Космос-272 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Општи податоци

[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 17 март 1969 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-272 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци

[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 109,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 73,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1210 км, а најмалото на 1179.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]