Космос-283

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-283
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 27 мај 1969
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 81,9 °
Орбитален период 100,4 минути
Апоапсида 1364 км
Периапсида 196 км
Меѓународна ознака 1969-047A

Космос-283 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 27 мај 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 250 килограми. Космос-283 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 1364 km, а најмалото на 196 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]