Прејди на содржината

Космос-292

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-292
Тип на мисија навигациски сателит
Датум на лансирање 14 август 1969
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 99,9 минути
Апоапсида 763 км
Периапсида 744 км
Меѓународна ознака 1969-070A

Космос-292 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 14 август 1969 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 775 килограми. Космос-292 бил навигациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 99,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 763 км, а најмалото на 744.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]