Космос-207

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-207
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 16 март 1968
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,6 °
Орбитален период 89,6 минути
Апоапсида 313 км
Периапсида 200 км
Меѓународна ознака 1968-021A

Космос-207 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 16 март 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-207 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,6 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 313 km, а најмалото на 200 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]