Космос-244

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-244
Тип на мисија сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата
Датум на лансирање 2 октомври 1968
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 49,5 °
Орбитален период 87,4 минути
Апоапсида 158 км
Периапсида 134 км
Меѓународна ознака 1968-082A

Космос-244 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 2 октомври 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 5000 килограми. Космос-244 бил сателит наменет за тестирање на јадрено бомбардирање од орбитата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 87,4 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 158 км, а најмалото на 134.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]