Космос-261

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-261
Датум на лансирање 20 декември 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 71,0 °
Орбитален период 92,6 минути
Апоапсида 611 км
Периапсида 201 км
Меѓународна ознака 1968-117A

Космос-261 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 декември 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 92,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 71,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 611 км, а најмалото на 201.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]