Космос-276

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-276
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 4 април 1969
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 81,3 °
Орбитален период 90,1 минути
Апоапсида 369 км
Периапсида 198 км
Меѓународна ознака 1969-032A

Космос-276 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 4 април 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-276 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 369 км, а најмалото на 198.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]