Космос-233

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-233
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Днепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 18 јули 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 81,9 °
Орбитален период 100,9 минути
Апоапсида 1406 км
Периапсида 198 км
Меѓународна ознака 1968-061A

Космос-233 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 18 јули 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 250 килограми. Космос-233 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 100,9 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,9°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1406 км, а најмалото на 198.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]