Космос-246

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-246
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 7 октомври 1968
Носечка ракета Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 65,3 °
Орбитален период 89,1 минути
Апоапсида 323 км
Периапсида 145 км
Меѓународна ознака 1968-087A

Космос-246 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 7 октомври 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-246 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 323 км, а најмалото на 145.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]