Космос-248

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-248
Датум на лансирање 19 октомври 1968
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1980
Орбитален наклон 62,2 °
Орбитален период 94,7 минути
Апоапсида 543 км
Периапсида 469 км
Меѓународна ознака 1968-090A

Космос-248 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 19 октомври 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,7 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 543 km, а најмалото на 469 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]