Космос-200

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-200
Тип на мисија сателит наменет за електронско извидување, јавување и наведување
Датум на лансирање 20 јануари 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 95,1 минути
Апоапсида 536 км
Периапсида 516 км
Меѓународна ознака 1968-006A

Космос-200 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 јануари 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 95,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 536 км, а најмалото на 516.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]