Космос-226

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-226
Датум на лансирање 12 јуни 1968
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1983
Орбитален наклон 81,2 °
Орбитален период 96,8 минути
Апоапсида 639 км
Периапсида 575 км
Меѓународна ознака 1968-049A

Космос-226 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 12 јуни 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 96,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 81,2 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 639 km, а најмалото на 575 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]