Космос-217

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-217
Датум на лансирање 24 април 1968
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1968
Орбитален наклон 49,5 °
Орбитален период 88,5 минути
Апоапсида 261 км
Периапсида 144 км
Меѓународна ознака 1968-036A

Космос-217 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 24 април 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 88,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 49,5°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 261 км, а најмалото на 144.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]