Космос-203

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-203
Тип на мисија геодетски сателит
Датум на лансирање 20 февруари 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 74,0 °
Орбитален период 109,2 минути
Апоапсида 1201 км
Периапсида 1185 км
Меѓународна ознака 1968-011A

Космос-203 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 20 февруари 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 600 килограми. Космос-203 бил геодетски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 109,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 74,0°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 1201 км, а најмалото на 1185.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]