Космос-266

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-266
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 25 февруари 1969
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Плесецк, СССР
Орбитален наклон 72,9 °
Орбитален период 89,8 минути
Апоапсида 335 км
Периапсида 201 км
Меѓународна ознака 1969-015A

Космос-266 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 25 февруари 1969. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-266 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 72,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 335 km, а најмалото на 201 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]