Космос-262

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-262
Датум на лансирање 26 декември 1968
Место на лансирање Капустин Јар, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 48,4 °
Орбитален период 94,6 минути
Апоапсида 747 км
Периапсида 255 км
Меѓународна ознака 1968-119A

Космос-262 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Капустин Јар, СССР на 26 декември 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 94,6 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 48,4 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 747 km, а најмалото на 255 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]