Космос-260

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-260
Тип на мисија комуникациски сателит
Датум на лансирање 16 декември 1968
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1973
Орбитален наклон 64,9 °
Орбитален период 712,2 минути
Апоапсида 9559 км
Периапсида 521 км
Меѓународна ознака 1968-115A

Космос-260 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 16 декември 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 1750 килограми. Космос-260 бил комуникациски сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на . Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 712,2 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 64,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 9559 km, а најмалото на 521 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]