Прејди на содржината

Космос-209

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-209
Датум на лансирање 22 март 1968
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 65,3 °
Орбитален период 103,1 минути
Апоапсида 945 км
Периапсида 869 км
Меѓународна ознака 1968-023A

Космос-209 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 22 март 1968 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 103,1 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 65,3°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 945 км, а најмалото на 869.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]