Космос-235

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Космос-235
Тип на мисија надгледувачки сателит
Датум на лансирање 9 август 1968
Ракета-носач Сојуз
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Орбитален наклон 51,8 °
Орбитален период 89,3 минути
Апоапсида 283 км
Периапсида 203 км
Меѓународна ознака 1968-067A

Космос-235 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 9 август 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4730 килограми. Космос-235 бил надгледувачки сателит.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 89,3 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 51,8 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 283 km, а најмалото на 203 km.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]