Космос-245

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Космос-245
Производител ОКБ-586 (КБ Јужное), Дњепропетровск
Тип на мисија сателит наменет за воено и научно истражување
Датум на лансирање 3 октомври 1968
Место на лансирање Плесецк, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 70,9 °
Орбитален период 91,5 минути
Апоапсида 443 км
Периапсида 260 км
Меѓународна ознака 1968-083A

Космос-245 е еден од над 2400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата Космос.

Податоци[уреди]

Општи податоци[уреди]

Сателитот е лансиран од космодромот Плесецк, СССР на 3 октомври 1968. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од ракета-носач. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 325 килограми. Космос-245 бил сателит наменет за воено и научно истражување.

Орбитални податоци[уреди]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 91,5 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 70,9 °. Најголемото негово растојание од Земјата било на оддалеченост од 443 km, а најмалото на 260 km.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]