Космос-291

Од Википедија — слободната енциклопедија
Космос-291
Тип на мисија сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата
Датум на лансирање 6 август 1969
Место на лансирање Тјуратам, Бајконур, СССР
Крај на мисијата влегол во атмосферата во 1969
Орбитален наклон 62,2 °
Орбитален период 90,8 минути
Апоапсида 494 км
Периапсида 142 км
Меѓународна ознака 1969-066A

Космос-291 — еден од над 2.400 советски вештачки сателити лансирани во рамките на програмата „Космос“.

Податоци[уреди | уреди извор]

Општи податоци[уреди | уреди извор]

Сателитот е лансиран од космодромот Тјуратам, Бајконур, СССР на 6 август 1969 г. Во орбитата околу планетата Земја бил исфрлен од носечка ракета. Масата на сателитот при лансирањето изнесувала 4000 килограми. Космос-291 бил сателит наменет за истражување на вселената, Земјата и горните слоеви на атмосферата.

Орбитални податоци[уреди | уреди извор]

Исфрлувањето на сателитот било на ниска орбита околу Земјата. Периодот на обиколување на сателитот околу Земјата изнесувал 90,8 минути, додека аголот на наклонетост на орбиталната рамнина во однос на рамнината на екваторот изнесувала 62,2°. Најголемото растојание од Земјата го достигнал на 494 км, а најмалото на 142.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]