Википедија:Селска чешма

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од ВП:П)
Прејди на: содржини, барај

Вовед  · Почетен курс  · Помошна табела  · Превод на статија  · Вашата прва статија  · ЧПП  · Помош  · Начела и напатствија

Селска чешма (Village pump)  · Потребни статии  · Инкубатор  · Кандидати за избрана статија (Ревизија)  · ВикиПроекти  · Викисредби  · Facebook icon.svg Facebook  · Twitter.svg Twitter

Одржување  · Администратори  · Потреба од администраторско внимание  · Прашања за авторски права

Селска чешма на Википедија
Централно место за дискусии, прашања и одговори
↓ Кон содржината ↓       ↓ Кон разговорите ↓
Отворете нова тема или прашање
Византиската чешма во с. Винце, Кумановско

За да оставите порака, стиснете на дадената врска подолу, но запомнете:

 • При дискусиите останете смирени, учтиви и културни. Претпоставете добронамерност;
 • Вандализмот бргу се отстранува;
 • Давајте описен наслов на вашиот нов коментар;
 • На крајот од пораката потпишете се со четири тилди (Еве вака: ~~~~). Ова автоматски ќе го потпише Вашето корисничко име и датумот и времето кога е оставена пораката (се потпишуваме на страници за разговор, но не на статии).
За што да ја користите оваа страница?
Кратенки:
ВП:СЧ

Оваа страница е наречена „селска чешма“ затоа што е место каде што читателите и уредувачите можат да се соберат и заедно да дискутираат за било што поврзано со Википедија.

Ве охрабуваме да почнете нов разговор доколку сакате:

 • Да добиете помош околу користењето на Википедија;
 • Да добиете помош околу уредувањето на Википедија;
 • Да дискутирате технички прашања, поврзани со погонот МедијаВики;
 • Да ги дискутирате начелата и напатствијата;
 • Да дадете јавни известување и новости;
 • Да дадете предлози и сугестии;
 • Да оставите конструктивна критика за проектот;
 • Да поставите правописни и граматички прашања и ревизии;
 • Да добиете помош со преводи на поими и имиња од странски јазици;
 • Општо, за сè што е поврзано со Википедија и Википедијанците.

Доколку сакате да дискутирате за некоја статија, ве молиме почнете ја дискусијата на страницата за разговор на самата статија.

Ако барате администраторско внимание (за вандализам на страници, кршење на начела, лични напади и непристојност, уредувачки војни, заштита на страници или други технички работи), поставете го барањето на Википедија:Огласна табла за администратори.

Do not speak Macedonian? Other languages icon.svg

If you are willing to post comments but you do not speak Macedonian, you are welcome to do it on the Village Pump for foreign languages (please visit the Macedonian Wikipedia Embassy to check the language abilities of the community members before choosing the language to post in). Please do not post comments in foreign languages on this page, as it is intended for comments and discussions in Macedonian only. All comments that are posted on this page in a language other than Macedonian will be immediately moved to the Village Pump for foreign languages.

Filing cabinet icon.svg Архиви


Политизирање на Википедија[уреди извор]

Ова не смее да се дозволи! Како прво ние не сме „меѓународна заедница“, второ секакви неинформирани лица може да не вмешаат во политика и трето ние тука претставуваме факти а фактите во овој случај се матни. Избегнете политизирање, совет за сите уредници на Википедија. Ако се продолжи и понатака, ќе се преземаат соодветни мерки. Благодарам.--Никола Стоіаноски 11:25, 30 април 2017 (CEST)

„Ако се продолжи и понатака, ќе се преземаат соодветни мерки“ - освен со оваа реченица, на која не знам што сакаш да кажеш, поддржувам дека треба внимателно да се пристапува на вакви теми, но секако дека не смееме да останеме целосно на страна, односно не може да не ги забележуваме дневните настани. На корисникот Retrohead треба да му се оддаде почит затоа што се нафатил да напише статија, која е неблагодарна задача, а не да му се најавуваат мерки. --Ehrlich91 (разговор) 11:46, 30 април 2017 (CEST)
Се согласувам и со Тони и со Никола и со Снежана дека треба да се биде внимателен со вакви теми и да не се предизвика уредувачка војна. Се согласувам и да се почека некој ден да се појасни работата.--Retrohead (разговор) 11:59, 30 април 2017 (CEST)
Како администратор треба да ги знаеш соодветните мерки, почнувајќи од заштитување, преку бришење па се до блокирање на корисници кои и понатака инсистираат на политизирање. --Никола Стоіаноски 12:03, 30 април 2017 (CEST)
Не сум администратор, но добро ги знам начелата на Википедија. И немам такви овластувања да заклучувам статии и блокирам IP корисници.--Retrohead (разговор) 12:05, 30 април 2017 (CEST)
@MacedonianBoy: Да, Никола, се разбира и добро си поставил, деновиве не ни бев толку достапен на Википедија. Воедно, и самиот Игор веќе се согласи со тебе, дека ќе се почека со официјални податоци. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 12:08, 30 април 2017 (CEST)

Релеватни и прифатливи извори за статиите на Википедија[уреди извор]

Почитувани колеги, Непосреден повод за поставување на оваа тема е бришењето на моето уредување на статијата Филип Петровски од страна на администраторот Виолетова. Веднаш сакам да кажам дека самото бришење не ме тревожи, т.е. воопшто не ми ја повредува суетата. Напротив, имајќи предвид дека не сум искусен уредувач, секогаш прифаќам кога некој ќе ми укаже на грешките што ги правам. Меѓутоа, овде ми се наметнаа некои дилеми за кои барам помош од искусните администратори. Најпрвин, ќе кажам дека уредувањето е избришано поради тоа што е цитирано списанието „Фокус“, а како оправдание за бришењето Виолетова го наведува тоа што цитираната статијата од „Фокус“ не била достапна на Интернет. Значи, прашањето ми е: Што се смета како релевантен и прифатлив цитат (навод, извор) од страна на македонската Википедија? Ве потсетувам дека списанието „Фокус“ излегува во печатена форма и не знаев дека тоа е спорно. Не знаев дека единствениот критериум за вклучување на некој извор е него да го има на интернет. Всушност, дали ваков критериум воопшто постои? Дали тоа значи дека сите уредувања на Википедија може да се повикуваат САМО на извори кои ги има на Интернет? Со други зборови, цитирањето книги, весници и списанија не се дозволени? Дали статиите на Википедија што цитираат печатени книги, весници и списанија (кои не се достапни на Интернет) треба да се избришат како неверодостојни? На пример, што ако цитирате некоја книга (да речеме, Историја на македонскииот народ, издание од 1969 година), која е во печатена форма, т.е. ја нема на интернет? И во тој случај, уредувањето ќе биде избришано, зашто изворот го нема на интернет? Не сум некој искусен уредувач, ама ова навистина не го разбирам. Понатаму, што ако некој уредувач цитира печатена книга? Ако некој администратор не му верува на цитираниот извор, дали уредувачот е должен да достави копија (скенирана или фотокопија) од цитираниот извор? Најпосле, дали на македонската Википедија постои список на забранети, сомнителни и неприфатливи извори (интернет-страници, списанија, книги итн.)? Мислам дека не е лошо ако поискусните администратори дадат насоки за овие прашања. Ви благодарам.ГП (разговор) 19:54, 2 мај 2017 (CEST)

Јас прво мислев дека брише оти го смета Фокус за некредибилен. После сфатив дека барала линк од статијата во Фокус која ја нема на интернет. И јас сум збунет.--Retrohead (разговор) 19:59, 2 мај 2017 (CEST)
1. Може да се цитираат списијанија, за проверка Универзитетската библиотека чува архива на сите списанија издадени во Македонија.--Никола Стоіаноски 20:05, 2 мај 2017 (CEST)
Со сета почит, ГП, ама сметам дека се претерани овие реакции, посебно ако се сеќаваш на дискусијата за текстовите од статии за книжевност кои ги избриша без објаснување? Поздрав - Виолетова (разговор) 20:06, 2 мај 2017 (CEST)
И што сега, си најде статија за реванш? Едноставно кажи си „не бев во право“, провери ја скенираната верзија и толку.--Retrohead (разговор) 20:09, 2 мај 2017 (CEST)
Не ти го разбирам коментарот. Каде не сум била во право? - Виолетова (разговор) 20:12, 2 мај 2017 (CEST)
Во тоа што бришеш верификувана содржина, и кога некој ти го оспорува уредувањето (јас), ревертираш и велиш дека не требало да обезбедиш консензус.--Retrohead (разговор) 20:15, 2 мај 2017 (CEST)
Дискусијата завршува тука. Секоја промена врз текстот на посочената статија и за важноста на информациите разговорајте на страната за разговор. На 3 места се води едно исто муабет. Правилата се јасни. --Никола Стоіаноски 20:13, 2 мај 2017 (CEST)

Прошетка низ Музеј за Википедијанци[уреди извор]

На 4 јуни 2017 (недела) со почеток во 13:30 часот ќе се одржи Вики прошетка низ Музејот на македонската борба во Скопје. Бесплатната прошетка во траење од еден час е резултат на успешната соработка меѓу Здружението ГЛАМ Македонија од Скопје и Музејот. Добредојдени се сите Википедијанци и поддржувачи.

 • Поради тоа што местата се ограничени, потребно е да го најавите своето присуство со порака или на тел: 078 - 416 754. Поздрав - Виолетова (разговор) 13:35, 3 јуни 2017 (CEST)

Проблем со шаблонот за руски јазик[уреди извор]

Приметив кај сите кои го додале во Википедија:Вавилон се појавува "Немате внесено јазици. Погледајте го Шаблон:Вавилон/doc за помош." Кај тие кои го додале користејќи друг код не се појавува овој проблем. Briden (разговор) 06:23, 6 јуни 2017 (CEST)

Инфокутија[уреди извор]

Дали може некој да ми објасни како може да направам инфокутија? Благодарам. Идеологист 18:48, 14 јули 2017 (CEST)

@Идеологист: Обично применуваме веќе направени инфокутии од другите јазични изданија, но може да се направи и целосно нова. Кажи ми за која потреба/тема ти е потребно? --Ehrlich91 (разговор) 20:38, 14 јули 2017 (CEST)
@Ehrlich91: Се работи за инфокутија за лидерите на македонската револуционерна организација односно потребно ми е да изгледаат како инфокутиите за претседатели на држава или премиери единствена промена би требало да е името од пример „Претседател на влада“ во „Лидер на ВМРО“ или нешто во тој стил. Идеологист 21:01, 14 јули 2017 (CEST)
@Ehrlich91: Најдов инфокутија погодна за тоа од Википедија на англиски јазик (се надевам не пречи), ја искористив на страницата за Христо Татарчев па ќе продолжам и на страниците на останатите водачи на ВМРО, се надевам се од тоа е регуларно, поздрав. Идеологист 20:56, 28 јули 2017 (CEST)

Википедија на Твитер[уреди извор]

Дали некој го одржува профилот на Твитер? Гледам последната објава е од 2012, така што може да се обнови со некој нов пост.--Retrohead (разговор) 19:26, 20 јули 2017 (CEST)

Здраво Игор. Профилот едно време го одржуваше FlavrSavr, така што најдобро е самиот да ни одговори дали сè уште го прави тоа. Јас искрено немам увид во таа работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:13, 21 јули 2017 (CEST)
Е па ај некој нека го контактира по мејл да каже дали уште планира да го одржува. Ако не, нека каже лозинка и корисничко име па некој друг нека постира содржини. Поздрав.--Retrohead (разговор) 09:42, 21 јули 2017 (CEST)

Напис за Википедија на македонски јазик на Пулс 24[уреди извор]

Почитувани википедијанци, на порталот Пулс 24 денес се појави напис, во кој на многу невкусен начин се наведува дека некој администратор на Википедија на македонски јазик ја вандализирал статијата „Ден на мaкедонската револуционерна борба“, а потоа за истото лице се откриваат информации со политичка заднина. Мислам дека ова е јавен напад врз интегритетот на администраторите на Википедија на македонски јазик и поради тоа ве повикувам да дадете мислење за тоа на кој начин да реагираме како заедница. Ви благодарам.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:32, 9 октомври 2017 (CEST)

Мислам дека треба да се остави да го напише вториот дел од оваа фантастична сторија и да се обелодени „шарениот плукач“. И после да се реагира со напис по медиуми. Не гледам апсолутно ништо спорно околу самата статија и сите уредувања. Ќе се забавувам доколку некако јас сум „дежурниот шарен плукач“ иако моето последно уредување е од 2011. Впрочем може да се види во Историја на статијата, но се сомневам дека во Пулс24 имаат такви напредни познавања. Инаку самиот медиум има нула репутација и читаност. :) --FlavrSavr (разговор) 22:58, 9 октомври 2017 (CEST)
Според порталот, спорен е делот во кој се вели дека „СДСМ била најмногу против прославата, во која се смета дека партискиот роденден на ВМРО-ДПМНЕ не може да се слави како државен празник“, но во самата објава на порталот не пишува дека СДСМ била против прославата, туку дека „Шарениот плукач“ намерно го напишал по нарачка од некого, кое означува дека порталот автоматски ја вади содржината на статијата од контекст и ја споделува онака како што му одговара, за негови „непознати“ цели. Иако целосно на нас поискусните википедијанци ова ни стои смешно, мораме веднаш да реагираме. Според мене, треба во кратки црти да им се објасни како функционира википедија, кој како може да уредува, и дека Википедија не е на некој поединец, кој изразува сопствени ставови, туку дека се темели на извори дадени во пишена форма. (п.с. линкот од Дневник кај мене не го отвара, но постои и друг линк според google)--Тиверополник 23:28, 9 октомври 2017 (CEST).
Доколку мислите дека треба да се реагира до редакцијата и да се спречи да прават будали од себе, by all means, направете го тоа. :) --FlavrSavr (разговор) 00:31, 10 октомври 2017 (CEST)
Па подобро би било да се реагира отколку да се молчи, ако се игнорира ова би излегло дека се сложуваме со нив. Добро, наместо до редакцијата, може преку социјалните мрежи да се објави едно соопштение.--Тиверополник 08:56, 10 октомври 2017 (CEST)
Уф што не би се замарал со ова. Патем, немаат поим како функционира Википедија и кој што уредувал а плукаат. --Никола Стоіаноски 09:08, 10 октомври 2017 (CEST)

ДАРМ предизвик 3[уреди извор]

Од денеска започнува ДАРМ предизвик по трет пат. За правилата, наградите и сè останато ќе најдете на следниот линк. Повелете вклучете се. - Виолетова (разговор) 10:33, 15 ноември 2017 (CET)

Помош при баг во статија[уреди извор]

Во статијава додадов Инфокутија за парк, кога ја проверив пред да ја објавам се беше во ред, сега инфокутијата е низ целата статија, веројатно е некој баг. Ако може некој да ја поправи, ќе му бидам благодарен. Поздрав. Идеологист 20:34, 19 ноември 2017 (CET)

Скорешни промени[уреди извор]

Има некој проблем со покажување, автоматски, на скорешните промени. Треба да исклучам некој филтер или да сменам денови за да ми ги покаже. Во спротивно ми дава празна страница. Чепкал некој низ скриптите?--Никола Стоіаноски 11:12, 20 ноември 2017 (CET)

Да, и јас го имам истиот проблем. --Kiril Simeonovski (разговор) 13:42, 20 ноември 2017 (CET)

И јас сакав да ве прашам за решение. Имаше некое известување од Мета дека вака ќе биде, ама ептен е безвезно сега. Немам воља повеќе да кликнам на скорешни промени. Напорно е--РашоAero-stub img.svg 14:26, 20 ноември 2017 (CET)

Пријавив на медија вики тука . Позз--Никола Стоіаноски 14:27, 20 ноември 2017 (CET)
Hello! Sorry to use English. Помогнете со преводот на вашиот јазик if needed. I'm Trizek, one of the community liaisons. You can ask me if you have some issues using Mediawiki and I'll do my best to help you.
For now, I'm here to help you about that bug. I'm sorry you experience it. I've reported it to the developers and I hope to have it solved soon.
Best, Trizek (WMF) (разговор) 15:31, 20 ноември 2017 (CET)
It is fixed now: it was apparently due to an unbalanced </div> in Mediawiki:RecentChangesText. Trizek (WMF) (разговор) 19:21, 20 ноември 2017 (CET)
Yes, it is fixed now. Thank you - Виолетова (разговор) 20:04, 20 ноември 2017 (CET)

New print to pdf feature for mobile web readers[уреди извор]

CKoerner (WMF) (talk) 23:07, 20 ноември 2017 (CET)

79.126.241.198 (разговор) 18:47, 26 ноември 2017 (CET)[уреди извор]

здраво 18:47, 26 ноември 2017 (CET)

Уредување на нова статија[уреди извор]

Здраво, сакам да прашам, при уредување на нова статија за како во статијата се става табела со поднасловите на целата статија кои ќе пренасочуваат на самиот поднаслов и неговата содржина. На пример, статија за населено место (Скопје), табелата подолу ги содржи сите поднаслови (Географија, историја, демографија, земјотресот, познати личности итн.) Потребна ми е при креирање на статии поврзани со населени места и области во Македонија. Ви благодарам, поздравHristijan Kicho (разговор) 17:43, 16 декември 2017 (CET)

Здраво Hristijan Kicho, тоа за што прашуваш е содржината, таа сама се создава ако има повеќе од три поднаслови. Поздрав - Виолетова (разговор) 11:33, 19 декември 2017 (CET)

Здраво, благодарам многу видов дека така се создава содржината. Да прашам уште и дали може да се менува главниот наслов откако ќе биде објавена статијата и како се изведува тоа? Поздрав Hristijan Kicho

Може, има горе десно после историја на страницата и ѕвездата - копче за „повеќе“, таму има „премести“ и се впишува новиот или правилниот наслов. Но, таа опција ја немаат сосема новите корисници. Провери дали се појавува кај тебе. Поздрав - Виолетова (разговор) 14:13, 19 декември 2017 (CET)

Десно од ѕвездичката нема ништо, најверојатно се' уште не се има појавено, сепак благодарам што ми го образложивте начинот на постапката, за да не залутувам по разни опции :D Поздрав, Hristijan Kicho

Call for Wikimania 2018 Scholarships[уреди извор]

Hi all,

We wanted to inform you that scholarship applications for Wikimania 2018 which is being held in Cape Town, South Africa on July 18–22, 2018 are now being accepted. Applications are open until Monday, 22 January 2018 23:59 UTC.

Applicants will be able to apply for a partial or full scholarship. A full scholarship will cover the cost of an individual's round-trip travel, shared accommodation, and conference registration fees as arranged by the Wikimedia Foundation. A partial scholarship will cover conference registration fees and shared accommodation. Applicants will be rated using a pre-determined selection process and selection criteria established by the Scholarship Committee and the Wikimedia Foundation, who will determine which applications are successful. To learn more about Wikimania 2018 scholarships, please visit: wm2018:Scholarships.

To apply for a scholarship, fill out the multi-language application form on: https://scholarships.wikimedia.org/apply

It is highly recommended that applicants review all the material on the Scholarships page and the associated FAQ before submitting an application. If you have any questions, please contact: wikimania-scholarships at wikimedia.org or leave a message at: wm2018:Talk:Scholarships. Please help us spread the word and translate pages!

Best regards, David Richfield and Martin Rulsch for the Scholarship Committee 20:24, 20 декември 2017 (CET)

User group for Military Historians[уреди извор]

Greetings,

"Military history" is one of the most important subjects when speak of sum of all human knowledge. To support contributors interested in the area over various language Wikipedias, we intend to form a user group. It also provides a platform to share the best practices between military historians, and various military related projects on Wikipedias. An initial discussion was has been done between the coordinators and members of WikiProject Military History on English Wikipedia. Now this discussion has been taken to Meta-Wiki. Contributors intrested in the area of military history are requested to share their feedback and give suggestions at Talk:Discussion to incubate a user group for Wikipedia Military Historians.

MediaWiki message delivery (разговор) 11:46, 21 декември 2017 (CET)

Одбележување на Божиќ и Нова година[уреди извор]

По повод божиќните и новогодишните празници предлагам да се направи украсна верзија на логото на Википедија на македонски јазик. Идеологист 12:41, 22 декември 2017 (CET)

Се сложувам со идејата. Порано го правевме тоа. --Никола Стоіаноски 14:54, 22 декември 2017 (CET)
Ако знае некој како, дефинитивно :) --Ehrlich91 (разговор) 19:21, 22 декември 2017 (CET)
Се сеќавам дека во минатото го менувавме преку враќање на верзијата на податотеката со новогодишното лого, но сега мислам дека тоа се прави со уредување на скриптата МедијаВики:Common.css.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:56, 22 декември 2017 (CET)

Yes check.svgОк Логото е заменето со новогодишното коешто го имаме користено во минатото.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:03, 22 декември 2017 (CET)

Села во Косово[уреди извор]

Здраво, забележав дека има мал број на статии за селата во Косово, па би било добро да се направи уредувачки натпревар на истата тема. Поздрав. Идеологист (разговор) 19:24, 2 јануари 2018 (CET)

Темата е интересна и може да ја имаме предвид во следниот временски период. Освен натпревари, би можеле да одредиме и уредувачки денови и викенди.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:37, 2 јануари 2018 (CET)

Помош околу инфокутија[уреди извор]

Здраво, работам на создавање на инфокутија и изгледот на истата е скоро готов, но не сум одличен во кодирањето па се појави проблем. Шаблонот излегува и работи како што треба, но проблемот е тоа што истиот се појавува под самиот текст, а не пред него, како што всушност треба. Доколку некој сака и може да го реши проблемот, ова е шаблонот. Поздрав. Идеологист (разговор) 04:14, 8 јануари 2018 (CET)

@Идеологист: Шаблонот е сосема во ред, исто како сите навигациони кутии, кои секогаш стојат на крајот. Инаку, го средив за да ги дава по години (а во рамките на секоја година, по азбучен ред), и сега е многу поуреден. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 00:22, 9 јануари 2018 (CET)
Да, да. Кирил го средил наведениот проблем, фала ти. Поздрав. Идеологист (разговор) 01:02, 9 јануари 2018 (CET)

Потребата од дигитализација во 21 век[уреди извор]

Во „Спомен собата“ на Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, на 18 јануари (четврток) со почеток во 14:00 часот ќе се одржи отворена панел дискусија на тема: „Потребата од дигитализација во 21 век“. На настанот ќе земат збор: Даниела Митевска, историчар едукатор во Музеј на македонската борба Скопје, Јасмина Најдовска, советник за средување архивска граѓа, нов период во Државен архив на Република Македонија, Гордана Јовиќ Стојковска, матичен Википедијанец Гордана Андреева, програмски раководител на Матична библиотека „Браќа Миладиновци“. Настанот се одржува по повод роденденот на семрежната енциклопедија Википедија. Влезот е слободен, а посетителите се добредојдени. - Виолетова (разговор) 19:13, 12 јануари 2018 (CET)

Помали букви при уредување[уреди извор]

Дали некој освен гледа значително помали букви, односно како да се користи друга големина фонт кога ќе се отвори прозорецот за уредување. Проблемот го забележувам од различни прелистувачи и во други јазични изданија на Википедија.--Ehrlich91 (разговор) 22:12, 17 јануари 2018 (CET)

Повик за поддршка на проектот GlobalFactSync[уреди извор]

Здраво на сите,

Јас сум Милан Дојчиновски и работам како истражувач на техничкиот универзитет во Прага и на универзитетот во Лајпциг. Би сакал да ви претставам проект идеја со име GlobalFactSync, на која работам заедно со колегите од мојата група во Лајпциг. Целта на проектот е да се изработи решение за:

 • одржување и уредување на податоци во инфокутии, и
 • споредување и импортирање на факти од инфокутии од други Википедии.

Главниот проблем е во тоа што моментално не постои механизам за синхронизација на податоци меѓу различни википедии. Поточно:

 1. Рачно внесените податоци во инфокутиите во Википедија е невозможно да се импортираат во Викидата (Wikidata).
 2. Одржување и споредување на податоци од инфокутиите во различни википедии е невозможно.

Целосен опис на проектот можете да го најдете на следниов линк. Би ги замолил сите кои се во можност да дадат свој коментар/мислење за проектот на официјалната страница на проектот. Исто така, доколку ви се допаѓа идејата би ве замолил за endoresment.

Ви благодарам и сум во очекување на вашите коментари!

Поздрав, Милан

Делува интересно прикажаното, ќе го прочитам убаво предлогот и нормално дека ќе го поддржиме. Одлична работа --Ehrlich91 (разговор) 19:35, 19 јануари 2018 (CET)
Благодарам за поддршката. Доколку имате било какви коментари за идејата - што би можело да се подобри и слично - слободно напишете. Поздрав M1ci (разговор) 12:29, 23 јануари 2018 (CET)

Здраво Милан, интересен е предлогот, и јас еве веќе подлго време се залагам за автоматско ажурирање на податоците во инфокутиите, бидејќи мануелно е невозможно да се менува во сите области. Имав разговор пред некое време со спцијалист за Вики дата од Викимедија Фондација, каде што ми напомена дека доколку тоа го сакаме, треба да имаме бот администратор во заедницата за да се реализираат промените. (Иван Ж (разговор) 17:42, 30 јануари 2018 (CET))

Здраво Иван, фала за информацијата, дефинитивно ќе го имаме и тоа во предвид. Доколку ти се допаѓа предлогот за проектот, би те замолил за endoresment (доколку веќе тоа го намаш направено). Благодарам! M1ci (разговор) 11:51, 20 февруари 2018 (CET)

Помош за почетник[уреди извор]

Кај некои села во општина Крива Паланка на крајот има линкови до сите други села, а некаде ги нема. Би сакал кај сите села да ги поставам тие линкови, ама не знам како. Паланчански (разговор) 14:50, 24 јануари 2018 (CET)

Здраво. На крај од статиите кај што нема врски до селата ставете го ова {{Општина Крива Паланка}}. Со овој код се објавува шаблонот кој се користи низ статиите. Поздрав--Никола Стоіаноски 15:59, 24 јануари 2018 (CET)

Помош околу име на статија[уреди извор]

Дали некој може да ми каже како правилно да го именуваме филмот „Dunkirk“. Веќе постои статија за филмот, Денкирк (филм 2017), постои и статија за филмската музика во филмот, Денкерк (саундтрак). Од друга страна, во македонските кина филмот е прикажуван под името „Данкерк“, што веројатно е ѝ правилно.

Исто така сретнав две напишани статии за еден ист филм [(Цензурирано (филм) и Разоткриено (филм)], па така една од нив треба да биде избришана. Поздрав. -- TheGreatMKD (разговор) 17:49, 7 февруари 2018 (CET)

@TheGreatMKD: Одлично покренато прашање. Моето мислење, бидејќи филмот е наречен по истоимената месност/град во Франција, треба да се предаде според соодветната француска транскрипција. Во случајнот, имаме Dunkerque, кое според правилата од најновиот правопис се предава како „Денкерк“, но ќе оставам @P.Nedelkovski: да ме потврди :) --Ehrlich91 (разговор) 20:59, 7 февруари 2018 (CET)
Потврдено. Гледам и дека малку има отстапувања од оваа транскрипција на Википедија. П. Неделковски 21:20, 7 февруари 2018 (CET)