Љубаш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Љубаш
Љубаш is located in Македонија
Љубаш
Местоположба на Љубаш во Македонија
Координати 41°55′22″N 21°29′20″E / 41.92278° N; 21.48889° E / 41.92278; 21.48889Координати: 41°55′22″N 21°29′20″E / 41.92278° N; 21.48889° E / 41.92278; 21.48889
Општина Студеничани
Население 0 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 415 м
Љубаш на општинската карта
Љубаш во Општина Студеничани.svg

Атарот на Љубаш во рамките на општината

Љубаш — историско село во Општина Студеничани, во околината на град Скопје.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во Скопската Котлина, во областа Торбешија. Селото се наоѓало на 2 км од Батинци.

Историja[уреди | уреди извор]

Според Леонард Шулце Јена (1927)[1] и Афанасиј Селишчев (1929)[2] селото имало нејасен етнички состав.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година селото нема жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  2. Афанасий Селищев. „Полог и его болгарское население. Исторические, этнографические и диалектологические очерки северо-западной Македонии“. - София, 1929.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]