Големо Куче (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Големо Куче
Соѕвездие
Canis Major
Список на ѕвезди во соѕвездието Големо Куче
Кратенка CMa
Генитивно Canis Majoris
Ректасцензија 7 ч.
Деклинација −20°
Површина 380 (°)² (43rd)
Главни ѕвезди 8
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
32
Ѕвезди со планети 2
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 1
Најсјајна ѕвезда Сириус (α CMa) (−1.46m)
Најблиска ѕвезда Сириус (α CMa)
сг,  пс)
Месијеови објекти 1
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Еднорог
Зајак
Гулаб
Крма
Видливо на ширина од +60° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец февруари.

Големо Куче е соѕвездие, вклучено во 48-те соѕвездија од списокот на астрономот Птоломеј, од I век, и сè уште се вбројува меѓу 88-те современи соѕвездија. Латинското име Канис Мајор во превод значи 'поголемо куче', и најчесто се претставува како едно од кучињата што го следат ловецот Орион (види исто така Мало Куче `Канис Минор`). Во соѕвездието Големо Куче се наоѓа ѕвездата Сириус, најсјајната ѕвезда на ноќното небо, позната и како „кучешка ѕвезда“.

Поврзано[уреди]

Литература[уреди]

Надворешни врски[уреди]