Девица (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Девица
Соѕвездие
Virgo
Список на ѕвезди во соѕвездието Девица
Кратенка Vir
Генитивно Virginis
Ректасцензија 13 ч.
Деклинација
Површина 1294 (°)² (2nd)
Главни ѕвезди 9, 15
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
96
Ѕвезди со планети 9
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 9
Најсјајна ѕвезда Спица (α Vir) (1.0m)
Најблиска ѕвезда Ross 128
сг,  пс)
Месијеови објекти 11
Метеорски дождови Virginids
Mu Virginids
Соседни
соѕвездија
Boötes
Coma Berenices
Лав
Кратер
Corvus
Hydra
Вага
Serpens Caput
Видливо на ширина од +80° до −80°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец мај.

Девица е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Virgo значи девојка - девица, а неговиот симбол е Virgo.svg. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Лав на запад и Вага на исток, и е второ најголемо соѕвездие на небото. Многу лесно може да се најде на небото заради неговата најсјајна ѕвезда Спица.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]