Рајска Птица (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Рајска птица
Соѕвездие
Apus
Список на ѕвезди во соѕвездието Рајска птица
Кратенка Aps
Генитивно Apodis
Ректасцензија 16 ч.
Деклинација −75°
Површина 206 (°)² (67th)
Главни ѕвезди 4
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
12
Ѕвезди со планети 0
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α Aps (3.83m)
Најблиска ѕвезда HD 122862
сг,  пс)
Месијеови објекти нема
Метеорски дождови нема
Соседни
соѕвездија
Јужен Триаголник
Киркинус
Муска
Камелеон
Октанс
Паун
Ара
Видливо на ширина од +5° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Рајска Птица или Апус е слабо видливо соѕвездие на јужното небо, за првпат дефинирано во 16 век. Неговото латинско име Apus значи „без нозе“, а симболично се претставува како рајска птица (за која некогаш се верувало дека нема нозе). Се граничи со соѕвездијата Јужен Триаголник, Киркинус, Муска, Камелеон, Октанс, Паун and Ара.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]