Херкул (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Херкул
лат. Hercules
Hercules constellation map.svg
Список на ѕвезди во соѕвездието Херкул
Кратенка Her
Генитивно Herculis
Ректасцензија 17 ч.
Деклинација +30°
Површина 1225 (°)² (5th)
Главни ѕвезди 14, 22
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
106
Ѕвезди со планети 7
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда β Her (2,8m)
Најблиска ѕвезда μ Her
сг,  пс)
Месијеови објекти 2
Метеорски дождови Tau Herculids
Соседни
соѕвездија
Змеј
Воловар
Северна Круна
Змиска Глава
Змијоносец
Орел
Стрела
Лисица
Лира
Видливо на ширина од +90° до −50°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Херкул е соѕвездие. Наречено е според митскиот јунак од римската митологија Херкул. Ова соѕвездие било познато уште во времето на Птоломеј, а денес е петто соѕвездие по големина.


Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]