Делфин (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Делфин
Соѕвездие
Delphinus
Список на ѕвезди во соѕвездието Делфин
Кратенка Del
Генитивно Delphini
Ректасцензија 20.7 ч.
Деклинација +13.8°
Површина 189 (°)² (69th)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
19
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда Rotanev (β Del) (3.63m)
Најблиска ѕвезда HD 197076
сг,  пс)
Месијеови објекти 0
Метеорски дождови None
Соседни
соѕвездија
Vulpecula
Sagitta
Aquila
Водолија
Equuleus
Пегаз
Видливо на ширина од +90° до −70°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

Делфин е соѕвездие на северното небо многу блиску до небесниот екватор. Неговото латинско име значи делфин. Тоа е едно мало соѕвездие, и од 88-те се наоѓа на 69-то место. Делфин е едно од соѕвездијата кои ги забележал Птломеј.


Наводи[уреди]


Надворешни врски[уреди]