Змијоносец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Змијоносец
лат. Ophiuchus
Ophiuchus constellation map.svg
Список на ѕвезди во соѕвездието Змијоносец
Кратенка Oph
Генитивно Ophiuchi
Ректасцензија 17 ч.
Деклинација
Површина 948 (°)² (11th)
Главни ѕвезди 10
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
62
Ѕвезди со планети 4
Ѕвезди посјајни од 3,00m 5
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 8
Најсјајна ѕвезда α Oph (Ras Alhague) (2.1m)
Најблиска ѕвезда Barnard's Star
сг,  пс)
Месијеови објекти 7
Метеорски дождови Ophiuchids
Northern May Ophiuchids
Southern May Ophiuchids
Theta Ophiuchids
Соседни
соѕвездија
Херкул
Serpens Caput
Вага
Скорпија
Стрелец
Serpens Cauda
Акила
Видливо на ширина од +80° до −80°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Змијоносец е големо соѕвездие сместено околу небесниот екватор. Името му е грчко Ὀφιοῦχος и значи „оној што носи змија“. Најчесто е претставено како човек кој држи змија. Соѕвездието Змијоносец е познато уште од времето на астрономот Птоломеј. Порано ова соѕвездие се нарекувало со латинскиот поум Serpentarius, што има исто значење како и грчкиот збор.

Змијоносец спаѓа во зодијачките соѕвездија поради тоа што Сонцето минува низ него во текот на својот годишен курс, но сепак ова соѕвездие не е вклучено меѓу останатите дванаесет астролошки знаци од страна на астролозите.[1]

Надворешни врски[уреди]

Фусноти[уреди]

Наводи[уреди]