Светлосна година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Светлосна година (крат. сг или ly) е единица мерка за растојание. Една светлосна година е еднаква на растојанието кое ќе го помине светлината за време од една земјина година. Или, со математичко толкување, 1 светлосна година е еднаква на 9,4605284 × 10^15 метри[се бара извор].