Стрелец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Стрелец
Соѕвездие
Sagittarius
Список на ѕвезди во соѕвездието Стрелец
Кратенка Sgr
Генитивно Sagittarii
Ректасцензија 19 ч.
Деклинација −25°
Површина 867 (°)² (15th)
Главни ѕвезди 12, 8
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
68
Ѕвезди со планети 14
Ѕвезди посјајни од 3,00m 7
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда ε Sgr (Kaus Australis) (1.9m)
Најблиска ѕвезда Ross 154
сг,  пс)
Месијеови објекти 15
Соседни
соѕвездија
Акила
Scutum
Serpens Cauda
Змијоносец
Скорпија
Corona Australis
Telescopium
Индус (corner)
Microscopium
Јарец
Видливо на ширина од +55° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец август.

Стрелец или Sagittarius е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Sagittarius значи стрелец, а неговиот симбол е Sagittarius.svg, симбол на стрела. Најчесто се претставува како кентаур. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Змијоносец на запад и Јарец на исток.


Надворешни врски[уреди]

Забелешки[уреди]

Наводи[уреди]