Риби (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Риби
Соѕвездие
Pisces
Список на ѕвезди во соѕвездието Риби
Кратенка Psc
Генитивно Piscium
Ректасцензија 1 ч.
Деклинација +15°
Површина 889 (°)² (14th)
Главни ѕвезди 21
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
86
Ѕвезди со планети 5
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 5
Најсјајна ѕвезда η Psc (3.6m)
Најблиска ѕвезда Van Maanen's Star
сг,  пс)
Месијеови објекти 1
Метеорски дождови Пискиди
Соседни
соѕвездија
Триаголник
Андромеда
Пегаз
Водолија
Кит
Овен
Видливо на ширина од +90° до −65°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец ноември.

Риби е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Pisces е множина од риба, а неговиот симбол е Pisces.svg. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Водолија на запад и Овен на исток.

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Richard Hinckley Allen, Star Names, Their Lore and Legenc, New York, Dover: various dates.
  • Thomas Wm. Hamilton, Useful Star Names, Holbrook, NY, Viewlex: 1968.