Северна Круна (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Корона Бореалис
Соѕвездие
Corona Borealis
Список на ѕвезди во соѕвездието Корона Бореалис
Кратенка CrB
Генитивно Coronae Borealis
Ректасцензија 16 ч.
Деклинација +30°
Површина 179 (°)² (73rd)
Главни ѕвезди 6
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
24
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 0
Најсјајна ѕвезда α CrB (Alphecca or Gemma) (2.2m)
Најблиска ѕвезда ρ CrB
сг,  пс)
Месијеови објекти 0
Метеорски дождови None
Соседни
соѕвездија
Херкул
Boötes
Serpens Caput
Видливо на ширина од +90° до −50°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Корона Бореалис или Северна Круна (латински Corona Borealis) е мало соѕвездие на северното небо. Неговото латинско име значи „северна круна“, а името доаѓа поради неговата форма. Едно е од соѕвездијата забележани од Птоломеј.


Види исто така[уреди]

Наводи[уреди]

  • Ian Ridpath and Wil Tirion (2007). Stars and Planets Guide, Collins, London. ISBN 978-0007251209. Princeton University Press, Princeton. ISBN 978-0691135564.
  • Squire, C. (2000). The mythology of the British Islands: an introduction to Celtic myth, legend, poetry and romance. London & Ware: UCL & Wordsworth Editions Ltd.

Надворешни врски[уреди]