Змеј (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Змеј
Соѕвездие
Draco
Список на ѕвезди во соѕвездието Змеј
Кратенка Dra
Генитивно Draconis
Ректасцензија 17 ч.
Деклинација +65°
Површина 1083 (°)² (8th)
Главни ѕвезди 14
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
76
Ѕвезди со планети 3
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 6
Најсјајна ѕвезда Gamma Draconis (2.24m)
Најблиска ѕвезда Struve 2398
сг,  пс)
Месијеови објекти 1
Метеорски дождови Draconids
Соседни
соѕвездија
Сточар
Херкул
Лира
Лебед
Кефеј
Мала Мечка
Жирафа
Голема Мечка
Видливо на ширина од +90° до −15°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец јули.

Змеј (или Драко, латински - Draco) е соѕвездие на северното небо. Едно е од соѕвездијата кои ги забележал Птоломеј.

Забележливи карактеристики[уреди]

Елтанин (Gamma Draconis) е најсјајната ѕвезда во ова соѕвездие, со магнитуда од 2,24.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]