Лав (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Лав
Соѕвездие
Leo
Список на ѕвезди во соѕвездието Лав
Кратенка Leo
Генитивно Leonis
Ректасцензија 11 ч.
Деклинација +15°
Површина 947 (°)² (12то)
Главни ѕвезди 9, 15
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
92
Ѕвезди со планети 7
Ѕвезди посјајни од 3,00m 3
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 3
Најсјајна ѕвезда Регулус (α Leo) (1.4m)
Најблиска ѕвезда Wolf 359
сг,  пс)
Месијеови објекти 5
Метеорски дождови Леониди
Соседни
соѕвездија
Голема Мечка
Мал Лав
Рис (агол)
Рак
Водна Змија
Секстант
Пехар
Девица
Береникина Коса
Видливо на ширина од +90° до −65°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец April.

Соѕвездието Лав е едно од соѕвездијата на зодијакот. Неговото име е латински назив за лав. Неговиот симбол е Leo.svg (Unicode ♌).[1] Се наоѓа западно од соѕвездието Рак и источно од соѕвездието Девица.

Забележливи карактеристики[уреди]

Ѕвезди[уреди]

Соѕвездието Лав содржи многу сјајни ѕвезди, како што се Регулус (α Leonis); Денебола (β Leonis); и Гама Леонис (Algieba).


Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]

Фусноти[уреди]

  1. International Dictionary