Јарец (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Јарец
лат. Capricornus
Capricornus constellation map.svg
Список на ѕвезди во соѕвездието Јарец
Кратенка Cap
Генитивно Capricorni
Ректасцензија 21 ч.
Деклинација −20°
Површина 414 (°)² (40th)
Главни ѕвезди 9, 13
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
49
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 1
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 4
Најсјајна ѕвезда δ Cap (Денеб Алгеди) (3.0m)
Најблиска ѕвезда HD 192310
сг,  пс)
Месијеови објекти 1
Метеорски дождови Alpha Capricornids
Chi Capricornids
Sigma Capricornids
Tau Capricornids
Capricorniden-Sagittariids
Соседни
соѕвездија
Водолија
Орел
Стрелец
Микроскоп
Јужна Риба
Видливо на ширина од +60° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец септември.

За астролошкиот знак, види Јарец (хороскопски знак)

Јарец или Каприкорнус е едно од соѕвездијата на зодијакот. Латинското име „Capricornus“ значи „рогат јарец“ или „рогот на јарецот“, и најчесто се претставува со симболот на риба-коза, што е едно од митските суштества. Неговиот симбол е Capricorn symbol 2.png (Unicode ♑).

Соѕвездието Јарец е едно од 88-те денешни соѕвездија, а исто така е и едно од соѕвездијата забележани од Птоломеј во 1 век.


Види исто така[уреди]

IC 1337

Надворешни врски[уреди]

Наводи[уреди]