Рак (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Рак
Соѕвездие
Cancer
Список на ѕвезди во соѕвездието Рак
Кратенка Cnc
Генитивно Cancri
Ректасцензија 9 ч.
Деклинација +20°
Површина 506 (°)² (31st)
Главни ѕвезди 5
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
76
Ѕвезди со планети 1
Ѕвезди посјајни од 3,00m 0
Ѕвезди во радиус од 10,00 пс (32,62 сг) 2
Најсјајна ѕвезда β Cnc (Altarf) (3.5m)
Најблиска ѕвезда DX Cnc
сг,  пс)
Месијеови објекти 2
Метеорски дождови Delta Cancrids
Соседни
соѕвездија
Врскас
Близнаци
Мало Куче
Хидра
Лав
Leo Minor (corner)
Видливо на ширина од +90° до −60°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец март.

Рак е едно од соѕвездијата од зодијакот, и како астролошки знак го носи истото име. Латинскиот назив Cancer значи рак, а неговиот симбол е Знакот на ракот. Соѕвездието Рак е мало и нема многу сјајни ѕвезди. Се наоѓа меѓу соѕвездијата Близнаци на запад, Лав на исток, Врскас на север и Мало Куче и Хидра на југ.

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]