Кентаур (соѕвездие)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Кентаур
лат. Centaurus
Centaurus constellation map.svg
Список на ѕвезди во соѕвездието Кентаур
Кратенка Cen
Генитивно Centauri
Ректасцензија 13 ч.
Деклинација −50°
Површина 1060 (°)² (9th)
Главни ѕвезди 11
Бајерови/Флемстидови
ѕвезди
69
Ѕвезди со планети 8
Ѕвезди посјајни од 3,00m 9
Ѕвезди во полупречник од 10,00 пс (32,62 сг) 15
Најсјајна ѕвезда Alpha Centauri (α Cen) (−0.01m)
Најблиска ѕвезда Proxima Centauri (α Cen C)
сг,  пс)
Месијеови објекти 0
Метеорски дождови Алфакентауриди
Омикронкентауриди
Тетакентауриди
Соседни
соѕвездија
Пумпа
Кобилица
Шестар
Јужен Крст
Водна Змија
Вага (агол)
Волк
Мува
Едро
Видливо на ширина од +25° до −90°.
Најдобро се гледа во 21:00 ч. во текот на месец мај.

Кентаур е соѕвездие од јужното небо. Едно е од најголемите соѕвездија на небото, и познато уште од времето на Птоломеј.

Познати ѕвезди[уреди]

Наводи[уреди]

Надворешни врски[уреди]