Асклепиј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Статуа на Асклепиј во Капитолските музеи

Асклепиј или Ескулап (грчки Ἀσκληπιός, транслитерација Asklēpiós; латински Aesculapius) е лик од грчката митологија. Тој бил син на богот Аполон, и нимфата Коронида. Хомер сметал дека тој бил смртен. Се смета дека ја учел медицината од Хирон односно дека таа вештина ја наследил од својот татко Аполон.

Карактеристики[уреди]

Овој бог бил прикажуван слично како и Зевс но секогаш до него имало и змии кои, поради можноста за менување на кожата, биле симбол на подмладување. Прославата во негова чест се одржувала еден ден пред дионизиите.

Во Стара Грција Асклепиј бил сметан за бог на медицината: култот имал свој центар во Епидаур.

Негов пандан во римската митологија е богот Ескулап.

Надворешни врски[уреди]

Биста на Зевс