Брајчино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Брајчино
Brajcino 02.jpg

Поглед кон Брајчино

Брајчино се наоѓа во Македонија
Брајчино
Брајчино (Македонија)
Координати 40°54′23″ СГШ 21°09′33″ ИГД / 
Регион Долна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 134 жит.
Портал Брајчино
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“


Брајчино е село во Општина Ресен во Република Македонија. Се наоѓа 6 километри од Преспанското Езеро до Баба Планина.

Географиja и местоположба[уреди]

Напуштено основно училиште во Брајчино.

Брајчино се наоѓа под југозападниот срт на планината Баба, каде што се допира со атарот на с. Бистрица, како и со државната линија на јужниот сосед. Селото е распослано на надморска височина од 1000 метри.

Историja[уреди]

Кука со чардак
Селски куќи.
Селски пат

Археолошки локалитети[уреди]

Брајчино (археолошки локалитети)

Економија[уреди]

Самото село живее само од развојот на селскиот туризам. Поголемиот број на посетители доаѓаат од Р.Македонија, додека останатите се воглавно од Европските држави, Америка и од Австралија.

Демографија[уреди]

Брајчино има околу 150 жители. Сите се Македонци.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Многу семејствa од селото се иселени во Канада, САД, и Шведска.

Наводи[уреди]

  1. Манастирите и Црквите во Брајчино
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди]