Избишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Избишта
Избишта се наоѓа во Македонија
Избишта (Македонија)
Координати 41°07′54″ СГШ 21°00′14″ ИГД / 
Регион Горна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 176 жит.
Надм. височина 1075 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Избишта е село во Општина Ресен.Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Селото Избишта во почетокот на XX век

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Според пописот од 2002 година, селото Избишта брои 176 жители, 174 Македонци и 2 останати.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Архолошки локалитети[1]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069