Крани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Крани
Крани се наоѓа во Македонија
Крани (Македонија)
Координати 40°56′21″ СГШ 21°06′30″ ИГД / 
Регион Долна Преспа
Општина Општина Ресен
Население 416 жит.
Надм. височина 1130 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Крани е село во Општина Ресен.

Географиja и местоположба[уреди]

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Цркви[1]
Археолошки локалитети[2]
  • Св. Никола - црква и некропола од среден век;
  • Анче - населба од доцноантичко време;
  • Кобел -населба од хеленистичко време;
  • Св. Илија - црква и некропола од среден век;

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

Иселеништво[уреди]

Наводи[уреди]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди]