Царев Двор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Царев Двор
Царев Двор се наоѓа во Македонија
Царев Двор (Македонија)
Координати 41°02′35″ СГШ 21°00′25″ ИГД / 
Општина Општина Ресен
Население 605 жит.
Пошт. бр. 7315
Надм. височина 865 м
Flag of Macedonia.svg Портал „Македонија“

Царев Двор е село во Општина Ресен.

Географиja и местоположба[уреди]

Селото Царев Двор се наоѓа во Преспанската котлина на само 5 километри оддалеченост од градот Ресен, и на 5-6 километри оддалеченост од Преспанското Езеро.

Царев Двор.

Историja[уреди]

Економија[уреди]

Демографија[уреди]

Во 2002 год. во Царев Двор живееле 605 жители, од кои: 520 Македонци, 81 Турци и 4 останати.

Општествени институции[уреди]

Администрација и политика[уреди]

Културни и природни знаменитости[уреди]

Редовни настани[уреди]

Личности[уреди]

Култура и спорт[уреди]

ФК Младост (Царев Двор).

Иселеништво[уреди]

Надворешни врски[уреди]

Официjална страница на селото Царев Двор