Прејди на содржината

1467 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1468 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1468 п.н.е.
MCDLXVII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 82
Асирски календар3283
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2060
Берберски календар−517
Будистички календар−923
Бурмански календар−2105
Византиски календар4041–4042
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
1229 или 1169
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
1230 или 1170
Коптски календар−1751 – −1750
Етиопски календар−1475 – −1474
Еврејски календар2293–2294
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1411 – −1410
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1633–1634
Холоценски календар8533
Ирански календар2089 п.п. – 2088 п.п.
Исламски календар2153 п.х. – 2152 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар866
Мингуо-календар3379 пред Р. Кина
民前3379年
Нанакшахи−2935
Тајландски сончев календар−925 – −924
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
−1341 или −1722 или −2494
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
−1340 или −1721 или −2493

1467 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1467. година пред новата ера, 467. од вториот милениум п.н.е., 67. од 15 век п.н.е. и осма од 1460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4041 и 4042 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3283 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2293 и 2294 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 714 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1467 година се протега во 1169 и 1170, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1229 и 1230 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 924 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2152 и 2151 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...