1462 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1463 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1463 п.н.е.
MCDLXII п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 87
Асирски календар3288
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2055
Берберски календар−512
Будистички календар−918
Бурмански календар−2100
Византиски календар4046–4047
Кинески календар丁酉(огн. петел)
1234 или 1174
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
1235 или 1175
Коптски календар−1746 – −1745
Етиопски календар−1470 – −1469
Еврејски календар2298–2299
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1406 – −1405
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1638–1639
Холоценски календар8538
Ирански календар2084 п.п. – 2083 п.п.
Исламски календар2148 п.х. – 2147 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар871
Мингуо-календар3374 пред Р. Кина
民前3374年
Нанакшахи−2930
Тајландски сончев календар−920 – −919
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
−1336 или −1717 или −2489
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
−1335 или −1716 или −2488

1462 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1462. година пред новата ера, 462. од вториот милениум п.н.е., 62. од 15 век п.н.е. и трета од 1460-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4046 и 4047 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3288 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2298 и 2299 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 709 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1462 година се протега во 1174 и 1175, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1234 и 1235 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 919 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2147 и 2146 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...