1496 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1497 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1497 п.н.е.
MCDXCVI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 53
Асирски календар3254
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2089
Берберски календар−546
Будистички календар−952
Бурмански календар−2134
Византиски календар4012–4013
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
1200 или 1140
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
1201 или 1141
Коптски календар−1780 – −1779
Етиопски календар−1504 – −1503
Еврејски календар2264–2265
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1440 – −1439
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1604–1605
Холоценски календар8504
Ирански календар2118 п.п. – 2117 п.п.
Исламски календар2183 п.х. – 2182 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар837
Мингуо-календар3408 пред Р. Кина
民前3408年
Нанакшахи−2964
Тајландски сончев календар−954 – −953
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
−1370 или −1751 или −2523
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1369 или −1750 или −2522

1496 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1496. година пред новата ера, 496. од вториот милениум п.н.е., 96. од 15 век п.н.е. и седма од 1490-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4012 и 4013 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3254 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2264 и 2265 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 743 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1496 година се протега во 1140 и 1141, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1200 и 1201 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 953 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2182 и 2181 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...