1421 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1422 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1422 п.н.е.
MCDXXI п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 128
Асирски календар3329
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2014
Берберски календар−471
Будистички календар−877
Бурмански календар−2059
Византиски календар4087–4088
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
1275 или 1215
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
1276 или 1216
Коптски календар−1705 – −1704
Етиопски календар−1429 – −1428
Еврејски календар2339–2340
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1365 – −1364
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1679–1680
Холоценски календар8579
Ирански календар2043 п.п. – 2042 п.п.
Исламски календар2106 п.х. – 2105 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар912
Мингуо-календар3333 пред Р. Кина
民前3333年
Нанакшахи−2889
Тајландски сончев календар−879 – −878
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
−1295 или −1676 или −2448
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
−1294 или −1675 или −2447

1421 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1421. година пред новата ера, 421. од вториот милениум п.н.е., 21. од 15 век п.н.е. и втора од 1420-тите п.н.е.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4087 и 4088 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3329 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2339 и 2340 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 668 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1421 година се протега во 1215 и 1216, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1275 и 1276 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 878 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2105 и 2104 исламска година пред хиџра.

Настани[уреди | уреди извор]

  • ...

Личности[уреди | уреди извор]

  • ...

Откритија[уреди | уреди извор]

  • ...