Прејди на содржината

1435 п.н.е.

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 16 век п.н.е. 15 век п.н.е. 14 век п.н.е. >
100 99 98 97 96 95 94 93 92 91
90 89 88 87 86 85 84 83 82 81
80 79 78 77 76 75 74 73 72 71
70 69 68 67 66 65 64 63 62 61
60 59 58 57 56 55 54 53 52 51
50 49 48 47 46 45 44 43 42 41
40 39 38 37 36 35 34 33 32 31
30 29 28 27 26 25 24 23 22 21
20 19 18 17 16 15 14 13 12 11
10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
1436 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар1436 п.н.е.
MCDXXXV п.н.е.
Староегипетска ераXVIII династија, 114
Асирски календар3315
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−2028
Берберски календар−485
Будистички календар−891
Бурмански календар−2073
Византиски календар4073–4074
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
1261 или 1201
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
1262 или 1202
Коптски календар−1719 – −1718
Етиопски календар−1443 – −1442
Еврејски календар2325–2326
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−1379 – −1378
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа1665–1666
Холоценски календар8565
Ирански календар2057 п.п. – 2056 п.п.
Исламски календар2120 п.х. – 2119 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар898
Мингуо-календар3347 пред Р. Кина
民前3347年
Нанакшахи−2903
Тајландски сончев календар−893 – −892
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
−1309 или −1690 или −2462
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
−1308 или −1689 или −2461

1435 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 1435. година пред новата ера, 435. од вториот милениум п.н.е., 35. од 15 век п.н.е. и шеста од 1430-тите п.н.е.

Други календари

[уреди | уреди извор]

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 4073 и 4074 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 3315 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 2325 и 2326 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 682 пред основањето на Рим.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1435 година се протега во 1201 и 1202, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 1261 и 1262 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, па така годината е 892 пред Буда да ја достигне блажената состојба. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 2119 и 2118 исламска година пред хиџра.

  • ...

Личности

[уреди | уреди извор]
  • ...

Откритија

[уреди | уреди извор]
  • ...